Jakie zalety ma program SZEF, który pozwala na zarządzanie magazynami?

Branża gastronomiczna w ciągu ostatnich 10 lat znacząco zmieniła się na tak wiele sposobów, że niektóre z firm mogą nadążyć za czasem. Zwiększenie transportu i magazynowania sprawiło, że koszty z nimi związane były wyższe niż w centrach dystrybucyjnych w wielu innych przedsiębiorstwach. Jednym ze sposobów na ułatwienie tej sytuacji jest stosowanie solidnych systemów zarządzania magazynami (Warehouse Management Systems – WMS). Systemy te mogą zwiększyć kontrolę w stosunku do pracy, zapasów i transportu. W branży gastronomicznej na specjalną uwagę zasługuje program SZEF – http://gastro.pl/gastro-szef/ – należący do systemu GASTRO.

Zarządzanie magazynami w lokalu gastronomicznym

Wiele firm posiada systemy zarządzania zamówieniami (OMS) lub systemy planowania zasobów przedsiębiorstwa (ERP), które w pewnym stopniu mają podstawową funkcjonalność w zakresie magazynowania. Jednak oparte na specjalistycznej platformie firmy mogą wykraczać poza możliwości oferowane w ramach funkcji magazynowania i dystrybucji. Przez wiele lat małe i średnie restauracje chciały zwiększyć funkcjonalność WMS, ale koszty wejścia były zbyt wysokie, aby je uzasadnić. Dzięki dzisiejszej technologii ta bariera inwestycyjna została znacznie zredukowana dzięki platformom opartym na chmurze, które zmniejszają koszty wdrożenia i wydatki operacyjne. Istnieją liczne korzyści systemu zarządzania magazynami, które są w stanie wesprzeć każdą rozwijającą się firmę gastronomiczną. Na rynku dostępne są setki systemów zarządzania magazynami z szeroką gamą cenników. Jednak nie wszystkie sprawdzają się równie dobrze. Aby zawęzić wybór, warto pomyśleć o problemach i wyzwaniach, z którymi powinien zmierzyć się system zarządzania magazynem.

Korzyści z zarządzania systemami magazynowymi

Program SZEF korzysta z wielu aspektów łańcucha dostaw, zazwyczaj zaczynając od ASN i routingu poprzez logikę odwrotną i przetwarzanie zwrotów. Chociaż aplikacje OMS i ERP mają funkcje magazynowania i dystrybucji, często nie posiadają krytycznych funkcji, takich jak możliwość zaakceptowania ASN lub możliwość zarządzania portami odbiorczymi przychodzącymi z innymi funkcjonalnościami. Dla tych firm, które mają wiele centrów dystrybucyjnych, tradycyjne rozwiązania OMS lub ERP często są przestarzałe, ponieważ mogą nie być w stanie zarządzać wieloma zapasami magazynowymi. Większość systemów zarządzania magazynami zbudowana jest od podstaw z wieloma centrami dystrybucji lub lokalizacjami wysyłkowymi. Program SZEF kontroluje różne funkcje magazynowe, takie jak otrzymywanie i zapewnienie jakości, odejmowanie, uzupełnianie magazynowania, pobieranie, pakowanie, wysyłanie, zwracanie i kontrolowanie zapasów. W pełni funkcjonalny system zarządzania magazynami przynosi korzyści firmom na wiele sposobów.

Zalety programu SZEF

Poza zarządzaniem działalnością i funkcjami całego magazynu, program SZEF zwiększa również kontrolę nad zarządzaniem pracą, aby uzyskać najwyższy poziom wydajności. Większość rozwiązań OMS, ERP i RMS nie wykonuje dobrej pracy w zakresie raportowania wydajności i dostępności pracowników. Jedną z zalet systemu jest monitorowanie pracy wykonywanej przez pracownika przez specjalną funkcję. Jest to jedna z największych korzyści w zakresie zarządzania systemami magazynowymi, które przedsiębiorstwa uzyskują w miarę wzrostu kosztów pracy. Większość rozwiązań OMS lub ERP jest wybierana i wdrażana z myślą o korzyściach, jakie mogą dostarczyć do innych działów, takich jak centrum kontaktów, marketing, księgowość itp. Wybieranie i wdrażanie systemu zarządzania magazynami pozwoli organizacji wytwórczej lub dystrybucyjnej lepiej się rozwijać. Dzięki temu lokale zwiększają swoją wydajność, poprawiają obsługę klienta i wydłużają użyteczność OMS lub ERP.

Zaletą programu są zaawansowane powiadomienia o dostawie, planowanie odbioru, harmonogramowanie przychodzących prac i harmonogramowanie terminów przewozu. Duże znaczenie ma również kontrolowanie przemieszczania i magazynowania materiałów i produktu (np. zarządzanie szczelinami, kontrola lokalizacji zapasów, wykorzystanie obiektów, dokładne określanie zapasów itp.). Program SZEF gwarantuję również poprawę dokładności, terminowości i ogólnej przepustowości zamówień klientów w trakcie realizacji. Pozwala na udoskonalone zarządzanie zasobami pracy poprzez śledzenie i kontrolę, w tym kontrole zleceń roboczych, raportowanie wydajności na poziomie działów i pracowników. Daje szansę na elastyczność w obsłudze różnych profili produktów i zamówień (np. małych zamówień e-commerce, selekcji przypadków do sklepów lub klientów hurtowych, dystrybucji hurtowej w przemyśle itp. Dzięki temu uzyskiwana jest lepsza kontrola produkcji, montażu i kosztorysowania zestawów zmontowanego produktu. Zwiększa to również widoczność związaną z działalnością magazynową i dostępem do danych (np. raportowanie i analizowanie). Zaletą programu SZEF jest wygodny interfejs do systemów kontroli magazynów dla urządzeń do transportu materiałów i automatyki (np. przenośniki, sortowniki itp.).