Gdzie wykorzystuje się terminale POS?

Niewątpliwie, w ostatnich latach stanowiska sprzedażowe znacząco się zmieniły. Mowa tu zarówno o stanowiskach sprzedażowych w sklepach małych i dużych, jak iw barach, czy też w restauracjach. Przede wszystkim, powszechnie zaczęto stosować terminale POS. Zrewolucjonizowały one obsługę klienta. Jak wspomniano, wykorzystuje się je w różnych branżach, jednak największy wpływ miał prawdopodobnie na lokale gastronomiczne.

Czym jest terminal POS?

Jest to urządzenie, które niejako zastępuje kasę fiskalną. Umożliwia ono bowiem przyjmowanie oraz rozliczanie płatności, jak również generowanie wszelkiego rodzaju rachunków, paragonów czy faktur. Zwykle, terminal POS ma nawet większe możliwości niż zwykła kasa fiskalna, jeśli chodzi o wydruki.

Jednakże, terminale, o których mowa nie są jedynie nowoczesnymi kasami fiskalnymi. Służą one również do przyjmowania, łączenia, czy dzielenia zamówień. Pozwalają gromadzić w jednym miejscu wszystkie dane o zamówieniach i zakupach. Jednocześnie, dzięki terminalowi POS możliwe jest zachowanie porządku danych dotyczących płatności oraz popytu na poszczególne dania w restauracji czy towary w sklepie.

Terminale POS w sklepach

Warto zauważyć, że terminale w sklepach są nieco inne od tych znajdujących się w placówkach usługowych, czy też w lokalach. Przeważnie posiadają nieco mniej funkcji i są po prostu prostsze. Generalnie, można powiedzieć, ze terminal POS w sklepie jest niejako unowocześnioną kasą fiskalną, która dodatkowo pozwala na bezpośrednie odbieranie płatności bezgotówkowych.

Płatności bezgotówkowe są dzisiaj już bardzo popularne. Wydaje się, że już niedługo więcej osób będzie za codzienne zakupy płaciło kartą niż gotówką. Jeśli natomiast chodzi o większe i droższe zakupy, już dzisiaj więcej jest zwolenników płacenia kartą niż gotówką. Dlatego też, terminale POS zlokalizowane w sklepach muszą być tak skonstruowane i zaprogramowane, aby klient nie miał nigdy problemu ze zrealizowaniem płatności bezgotówkowej.

Terminale płatnicze w sklepach

Przede wszystkim, terminal płatniczy w sklepie powinien być sprawny. Niskiej jakości terminale zacinają się oraz czasem mają problem z przesyłaniem danych. Powoduje to, że klient zaczyna się denerwować. Czasami może mu się wydawać, że zniknęły mu pieniądze z konta, co prowadzi do dużej frustracji. Bez wątpienia, jeśli klient odczuwa w sklepie takie emocje, to raczej nie będzie już chciał wracać do tej placówki. Trzeba więc zadbać o wysoką jakość terminali płatniczych dołączanych do stanowisk sprzedażowych.

Jednakże, liczy się nie tylko jakość, ale także funkcjonalność terminali. Rzecz w tym, że dobry, nowoczesny terminal obsługuje dzisiaj nie tylko zwyczajne płatności kartą, lecz również inne płatności bezgotówkowe. Mowa tu między innymi o płatnościach zbliżeniowych, które wykonuje się kartą, ale nie tylko. Coraz częściej klienci chcą płacić za zakupy telefonem bądź też naklejką. Wydaje się, że w interesie sklepu leży, aby umożliwić to klientowi.

Terminal POS w restauracji

Jeśli chodzi o lokale gastronomiczne, konstrukcja i funkcjonalność terminalu zależy w dużym stopniu od tego, o jakim typie lokalu mowa. Inne są bowiem terminale POS do dużych restauracji obsługiwanych przez wielu kelnerów, a inne w lokalach typu fast food.

Jeśli chodzi o restauracje, wykorzystuje się w nich najbardziej zaawansowane i skomplikowane terminale. Mają bowiem one zdecydowanie najwięcej zadań. Oczywiście, terminal POS w restauracji pełni wszystkie te funkcje co w sklepie. Oznacza to, ze przy jego pomocy przyjmuje się zamówienia, gromadzi dane, rozlicza klientów i drukuje paragony. Jednakże, to nie jedyne zadania jakie terminal ma w restauracji.

W dużych restauracjach niezwykle istotna jest komunikacja między pracownikami. Muszą oni mieć ją dopracowaną do perfekcji, aby praca nie stała się męczarnią i restauracja nie upadła. Oczywiście, udoskonalenie komunikacji wymaga wiele wysiłku, jednak w dużym stopniu pomóc może również terminal POS. Rzecz w tym, że dzięki niemu przepływ informacji pomiędzy poszczególnymi pracownikami jest zdecydowanie szybszy. Chodzi tutaj zwłaszcza o przekazywanie informacji od kelnerów do kucharzy. Im szybciej szczegółowa informacja odnośnie zamówienia zostanie przekazana, tym szybciej zamówienie zostanie zrealizowane. Terminal umożliwia kelnerowi przesłanie treści zamówienia do kuchni przy pomocy ekranu dotykowego. Dzięki temu rozwiązaniu kelner oszczędza czas i mniej się męczy, a klient jest zadowolony, gdyż skróceniu ulega się czas oczekiwania na posiłek. Niewątpliwie więc wszyscy korzystają na tym rozwiązaniu.

Terminale POS w restauracjach fast food i w barach

Nieco innego rodzaju terminali POS używa się w lokalach fast food oraz w barach. Rzecz w tym, że w tego typu lokalach klientów raczej nie obsługują kelnerzy. W tych przypadkach klient sam odbiera swoje zamówienie. Jednakże, jeśli akurat w lokalu jest wielu klientów, nie zawsze wiadomo, które zamówienie jest czyje. Niezbędne są więc terminale POS tworzące kolejki klientów i drukujące numerki.

http://www.posiflex.com.pl/