VoIP call center to wygoda i oszczędność

voip call center
it, focus telecom, voip call center

Prowadzisz lub chcesz założyć własny dział call center? Zamiast inwestować w centrale telefoniczne, postaw na system VoIP. To duża wygoda, a także oszczędność czasu i pieniędzy. Dowiedz się, dlaczego.

Co to jest VoIP?

VoiP (Voice over Internet Protocol) to technika przesyłania dźwięków mowy przy użyciu łączy internetowych. W porównaniu z tradycyjną centralą telefoniczną, telefonia internetowa jest znacznie wygodniejszym rozwiązaniem i to praktycznie pod każdym względem. Pozwala na większą swobodę w zarządzaniu działem obsługi, ale również na duże oszczędności. Do niedawna technologia była przez wielu krytykowana i uznawana za niezawodną. Jakość dźwięku bardzo często pozostawiała wiele do życzenia, pojawiały się awarie, a połączenie przerywały się. Z tego właśnie powodu w profesjonalnych działach call center unikano takich możliwości. Dziś, na szczęście, jest już zupełnie inaczej. Wykorzystanie łączy internetowych nowej generacji spowodowało, że jakość rozmów nie ustępuje klasycznym łączom telefonicznym.

VoIP to oszczędności

Rozwiązanie typu VoIP to również spore oszczędności. System jest znacznie prostszy we wdrożeniu. Żeby można było z niego korzystać, konieczny jest komputer z dostępem do internetu. Może przydać się dedykowany aparat IP, ale nie jest to koniecznością, bo wystarczy zainstalować odpowiednią aplikację, by móc korzystać z telefonii VoIP. Zupełnie inaczej jest w przypadku tradycyjnych centrali. Tam już na samym początku inwestor musi ponieść spore koszty. Konieczne będą bowiem specjalne łącza, karty telekomunikacyjne, aparaty cyfrowe lub analogowe, centrala typu PBX. Oprócz tego same koszty eksploatacyjne są niższe. W przypadku telefonii internetowej nie ma opłat abonamentowych, a rozmowy między oddziałami są bezpłatne. Brak stałych kosztów powoduje, że obecnie VoIP call center to najtańsza forma połączeń na rynku.

Duża elastyczność i wygoda

Rozwiązania typu VoIP call center nie mają sztywnych ograniczeń związanych z liczbą równoczesnych rozmów. W telefonii tradycyjnej na 1 łącze w technice analogowej przypada 1 rozmowa, a w technice ISDN da się realizować równocześnie 30 połączeń. To powoduje, że można dowolnie zwiększać lub zmniejszać ilość stanowisk w zależności od zapotrzebowania i sezonowości danej branży. W razie potrzeby można bardzo łatwo zmieniać dostawcę. W przypadku rozwiązań tradycyjnych zmiana operatora jest dużo trudniejsza, bo trzeba uzyskać zgodę na wykorzystywanie infrastruktury telekomunikacyjnej lub też stworzyć nowe łącze.