Co umożliwia dzisiaj producent POS?

Dzisiaj płatności kartą nie są już niczym niezwykłym. Obecność terminalu w sklepie jest czymś normalnym, a wręcz obowiązkowym. Placówki handlowe, które go nie posiadają mają problem z utrzymaniem się na rynku. Warto jednak wiedzieć, że obecnie, terminale służą nie tylko do tego, aby przyjmować płatność uiszczaną przy pomocy karty za pomocą zamontowanego czytnika.

Zbliżeniowe formy płatności

Oprócz standardowej, najpowszechniejszej formy płatności, bardzo dużą popularność mają dzisiaj zbliżeniowe formy płatności. Producent POS dzisiaj zwykle nie zastanawia się już nawet nad tym, czy w wypuszczanym na rynek terminalu powinien być czytnik, który umożliwi również przyjmowanie płatności poprzez zbliżenie. W zasadzie każda karta płatnicza daje dzisiaj możliwość płacenia tą metodą, która przez klientów uważana jest za najwygodniejszą, dlatego chętnie z niej korzystają.
Należy jednak zauważyć, że poprzez zbliżenie do czytnika płacić można dziś już nie tylko kartami. Równie dobrze można bowiem wykorzystać do tego naklejkę zbliżeniową, którą płaci się dokładnie tak samo, jak kartą. Naklejka taka może zostać naklejona w zasadzie na dowolny przedmiot, na przykład na klucze czy telefon, dzięki czemu można płacić za cokolwiek bez portfela. Warto też wspomnieć o możliwości płacenia telefonem nawet bez naklejki. Większość nowoczesnych telefonów posiada bowiem funkcję NFC, która to umożliwia. Jednakże, jak na razie nie wszystkie banki akceptują tego rodzaju płatności.

Jak płacić nie mając karty?

Okazuje się, że producent POS coraz częściej pozwala płacić przez terminal osobom, które wcale nie posiadają kart płatniczych. Jak już wspomniano, jednym ze sposobów na dokonywanie takich właśnie płatności jest wykorzystanie naklejki zbliżeniowej bądź też telefonu. Jest jednak również inny sposób. Metodą o której mowa jest BLIK. Technologia ta sprawia, że jedynym co trzeba mieć przy sobie podczas dokonywania dowolnej płatności jest telefon komórkowy. W telefonie tym natomiast musi zostać wcześniej zainstalowana odpowiednia aplikacja.