Szpitalne systemy przywoławcze – luksus czy konieczność?

Pobyt w szpitalu nie należy do rzeczy przyjemnych. Nawet jeśli jest to porodówka lub oddział, gdzie przeprowadzane są operacje plastyczne to zawsze jest to związane z poczuciem pewnego dyskomfortu i niepewności. W placówkach zarówno państwowych jak i prywatnych instalowane są szpitalne systemy przywoławcze, po to by pacjent w razie potrzeby bez trudu mógł wezwać pomoc medyczną. Sprawdź, czy jest to konieczne rozwiązanie czy też niepotrzebny luksus.

Kiedy szpitalne systemy przywoławcze najlepiej sprawdzają się?

Ma to szczególne znaczenie w przypadku pacjentów unieruchomionych i „przykutych” do łóżka. Taka osoba nie może bowiem wstać i sama podejść do dyżurki pielęgniarek albo dyżurującego lekarza i poprosić o pomoc. Zazwyczaj nie może tez liczyć na pozostałych współtowarzyszy doli i niedoli bo ci również mogą nie być w stanie samodzielnie się poruszać. Niestety, w wielu państwowych placówkach szpitalne systemy przywoławcze te są mocno przestarzałe i nie działają tak, jak powinny. Zmniejsza to znacznie poczucie komfortu pacjentów i zwiększa zakres obowiązków i tak już przeładowanych pracą pielęgniarek. Te bowiem muszą częściej „zaglądać” do pacjentów i sprawdzać, czy nie potrzebują pomocy.

Komfort dla pacjenta

Nierzadko rolę szpitalnych systemów przywoławczych spełniają mężowie towarzyszący żonom na porodówkach albo rodzina w przypadku pozostałych rekonwalescentów. Chodzą i proszą w imieniu swoich bliskich o zmianę kroplówki, pomoc w wykonaniu zabiegów higienicznych itp. Znacznie lepiej sytuacja wygląda w placówkach prywatnych. Tam klient płaci, więc może wymagać. Jednym kliknięciem placem przywoła więc w razie potrzeby personel i uzyska pomoc. Szpitalne systemy przywoławcze mają więc ogromne znaczenie z punktu widzenia bezpieczeństwa pacjenta jak i sprawności pracy pielęgniarek. I chociaż noszą nazwę „szpitalne” to instalowane są również w zakładach opieki nad seniorami, w sanatoriach, domach pomocy społecznej, w hospicjach a nawet więzieniach. Oprócz swej zasadniczej funkcji – przywoływania personelu medycznego w razie zagrożenia potrzeby, mogą też sterować oświetleniem, telewizją czy radiem. W nowoczesnych placówkach stare systemy coraz częściej są wypierane przez te nowoczesne – bezprzewodowe.